Today is Tuesday, October 21, 2014

23 locals wrestle in state

Share: 
  Email   Print
Related Articles

MT. JULIET SENDS 12 TO CHATTANOOGA

SHACKLE ISLAND -- An impressive showing at the Region 8 tournament Saturday sends 12 Mt. Juliet High 12 athletes to the TSSAA state wrestling meet Wednesday at UT-Chatanooga’s McKenzie Arena. All told, some 23 Wilson County grapplers qualified for the state by placing in the top three at the regionals.

Region 8 finals -- 103 Tanner Bates of Mt. Juliet won in a fall over Daniel Smith of Springfield, 3:18. This match was voted "Best Match" in the tournament.

119 Hunter Adcock of Wilson Central wins a 7-4 decision over Joe Johnson of Hendersonville.

125 Matt Seaman of Mt. Juliet wins an 11-6 decision over Joseph Jones of Hendersonville.

130 Drake Townsend of Hendersonville wins a 14-9 decision over Scott Seaman of Mt. Juliet. Townsend was voted "Best Wrestler" in the tournament.

135 Ryan Treloar of Hendersonville wins a 9-5 decision over Dylan Herschenbach of Wilson Central.

145 Brandon Snyder of Mt. Juliet in a fall over Wade Brooks of White House, 1:55.

152 Brent Vinson of Hendersonville wins a 10-7 decision over Marquis Wilkins of Mt. Juliet.

160 Kyle Sanders of Smyrna in a fall over Daniel Davis of Mt. Juliet, 1:38.

171 Blake Biggs of Mt. Juliet in a fall over Justin Conner of Hendersonville, 3:03.

189 Chad Sawyer of Smyrna in a fall over Jamisson Cherry of Mt. Juliet, 00:31.

215 Brett Jaeckel of Hendersonville won in a major decision 15-7 over Jordan Chaffin of Friendship Christian.

285 Hunter Allen of Mt. Juliet in a fall over Elijah Baird of Wilson Central, 2:44.

Region 8 third place -- (winner advances) -- 112 Duy Pham of Wilson Central wins a 5-2 decision over Jacob Bolton of Beech.

125 Jacob Belcher of Wilson Central won in a major decision 12-4 over Justin Kleinert of Beech.

130 Celeb Alsup of Friendship Christian won in a 5-2 decision over Jonathan Roberts of Beech.

135 Alex Haney of Mt. Juliet won a 12-3 decision over Logan Stepp of Lavergne.

140 Austin Weaver of Mt. Juliet in a fall over Jon Kleinert of Beech, 3:33.

145 Jake Smith of Friendship Christian wins in a fall over Kyle Wix of Wilson Central, 2:45.

152 Kyle Brown of Wilson Central wins in a fall over Ward Strickland of Beech, 00:58.

160 Justin Abernathy of Lebanon won a 7-6 decision over Thaxton Mead of Hendersonville.

189 Trey Lattimore of Lebanon won a 7-4 decision over Brandon Hutchinson of Wilson Central.

215 Cameron Ingram of Mt. Juliet wins in a fall over Camden Dalton of Beech, 3:03.

285 Craig Carmean of Hendersonville wins in a fall over Jon Cason of Lebanon High, 1:25.

Read more from:
General Sports
Tags: 
None
  Email   Print
Powered by Bondware
News Publishing Software